استغفار از استغفار

به نام خدا

ذکر « استغفرالله ربی و أتوب الیه » شامل چه چیزهایی است؟

۱- طلب کردن غفران؛ ما در چه سطحی از خداوند غفران می‌طلبیم؟ فقط زبانی می‌گوییم و اصلا به ماهیت خواستن توجه نمی‌کنیم؟ یا چون تشنه‌ای که نزدیک است هلاک گردد و آنچنان طلب آب می‌کند خدا را برای غفران می‌خوانیم؟

۲- پذیرش ربوبیت الله؛ اینکه خالق آسمان‌ها و زمین، پرورش دهنده و مربی من است.

۳- برگشت به سوی او؛ طلب کردن شروع است و برگشتن گام بعدی! بندهای کفش‌هایمان را محکم کنیم، کوله‌بار خود ببندیم و شروع کنیم به سوی او بازگردیم.

 

اینجا از خودم سئوال می‌کنم هربار که می‌گویم « استغفرالله ربی و أتوب الیه » چقدر فکر می‌کنم و باور دارم و به دنبال حرکتم؟

درهمین حین این روایت در ذهنم مشتعل می‌شود:

  • شخصی در محضر حضرت علی علیه‌السلام گفت: ”استغفرالله”‌ امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام فرمود: ”مادرت به عزایت گریه نماید، آیا می‌دانی استغفار چیست؟ همانا استغفار درجه علیین است و آن اسمی است که به شش معنی واقع می‌گردد:
  • اول پشیمانی بر گذشته می‌باشد، دوم عزم و اراده برای دوری از آن گناه تا ابد، سوم حق مخلوقات را ادا نمایی تا خدا را پاک و مطهر ملاقات کنی و حقی از مخلوقات بر عهده تو نباشد، چهارم اینکه به سوی هر فریضه‌ای که ضایع نموده‌ای روی آورده و حق آن را ادا کنی، پنجم اینکه گوشتی را که به واسطه حرام روییده شده به واسطه اندوه‌ها آب کنی تا پوست به استخوان چسبیده و گوشت تازه بین آن‌ها روییده شود وششم اینکه درد و رنج فرمان برداری و اطاعت را به جسم بچشانی چنان چه شیرینی معصیت را به آن چشانده بودی، پس در آن هنگام می‌توانی بگویی ”استغفرالله”
حالا وقتی که می‌گویم استغفرالله ربی و اتوب الیه، دو منظور دارم؛ اول از گناهان خویش و دوم از گفتن همین ذکر...
می‌دانم آنکه مرا خلق کرده بسی بخشنده است؛ رحمتش بر غضبش سبقت گرفته و رحم می‌کند بر آنکه رحم بخواند...
او راهنمای من است و هادی
اللهم صل علی محمد و آل محمد
/ 1 نظر / 81 بازدید
شب

سلام 1) بسیار ممنونم بابت توضیحات خوبتون. 2) حدیث بسیار سنگینی بود... 3) خداوند توفیق اراده و عمل عنایت کند. 4) آخرین پستی که در صفحۀ اول وبلاگ شما نمایش داده میشه، مربوط به تاریخ اول خرداد هست: کسب و کار ... ارتباطات و پیچیدگی‌ها. ورود به پست جدید فقط از طریق لینک مستقیم که گذاشتید امکان پذیر هست. التماس دعا