به بهانه کنکور کارشناسی ارشد

 

 

راز افزون کردن اعتماد به نفس در آن است که انسان حائلی بین خود و هدف نبیند؛ برای این امر اولاً انسان باید خود را بشناسد، ثانیاً هدف را بشناسد و ثالثاً هرآنچه را که بین او و هدفش فاصله انداخته است شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کند.

 

اما انسان خود را از چه زاویه ای باید بشناسد ؟ شناخت انسان در مرحله اولی که ذکر شد باید از بابت نسبیت او با هدف باشد، این امر در دو بخش قابل تصور است :

 

1) زمانی که هنوز هدف انتخاب نشده است؛ (مرحله تعیین هدف)

2) زمانی که به هر دلیلی هدفی انتخاب شده است؛ (مرحله بعد از انتخاب هدف)

 

با توجه به شرایط ویژه به حالت دوم می پردازم. زمانی که هدف به هر دلیلی انتخاب شده است، می بایست انسان دلایل ابتدایی را که برای انتخاب هدف داشته به یاد بیاورد، و به شناسایی توانایی ها، تفکرات، تجربیات موفق گذشته، اصالت داشتن نیازهایی که برای آنها هدف را انتخاب نموده بپردازد.

 

بعد از اینکه انسان خودش را در بُعد هدف شناخت، لازم است به شناخت هدف در راستای خودش بپردازد. این بدان معناست که زیبایی های هدف را برای خویش بازآفرینی کند؛ آنچه که با بدست آوردن هدف بدان نائل خواهد شد را به یاد آورد؛ در مسیر قرار گرفتن این هدف در ادامه اهداف خویش را چندباره بررسی کند.

 

در نهایت باید ببیند چه عاملهایی مانعی بین او و هدف گشته اند ؟ در حقیقت، انسان زمانی به هدف می رسد که آن را جزئی از خویش ببیند؛ در این هنگام است که تصویر ذهنی کار خویش را انجام می دهد، ضمیر ناخودآگاه انسان دست به کار می شود و انسان خود را با سنتهای الهی (سعی بی وقفه و تمرکز بر خواستن) تطبیق می دهد و رسیدن به هدف مقدور می شود.

 

یکی از عواملی که بعضاً افراد بین خود و هدف می بینند این مسئله است که « فکر می کنم تلاش من کافی نبوده است » در جواب باید بگویم با توجه به بحثی که در ابتدا مطرح شد مبنی بر « رقابت اعتماد به نفس ها »، اعتماد به نفس، عامل لازم و کافی برای رسیدن به هدف است، گرچه واضح است با تلاش اندک به هیچ کجا نمی توان رسید!  چه اینکه سنت الهی بر این منوال نیست؛(اصل عالم هستی این است که هر هدف، تلاش معینی را می طلبد) لیکن توجه کنید گفتم « تلاش اندک »! نگفتم زمان کم، نگفتم کم خواندن، کم تست زدن! آن چیزی که باید به آن توجه کنید جدا کردن تلاش و سعی از زمان و مطالعه و ... است ! تلاش می تواند در حوزه هدفیابی باشد، آن چیزی که بسیاری به آن ارزشی قائل نمی شوند در حالی که بیش از 80% موفقیت است. تلاش می تواند با تمرکز بر هدف درس خواندنی باشد که 10 دقیقه آن از 10 ساعت بی تمرکز بر هدف کم اثرتر است ... 

 

پس فراموش نکنید « برای انسان جز تلاشش نیست » اما کدام تلاش « تلاشهای انسان پراکنده و گوناگون است » !

 

درهر حال توکل به خداوند منان، و علم به اینکه حضرت حق هدف را در دسترس قرار داده است و ایمان به این امر که لحظه ای حرکت می تواند سرنوشت انسان را تغییر بدهد مهمترین اصولی هستند که باید بارها با خود یادآور شوید ...

 

اگر باورتان نمی آید، بهتر است خاطرات افراد موفقی را بخوانید که با تلاشهای شاید نه چندان زیاد به نتایج شگرفی رسیدند. از آن جمله دوست دوران پیش دانشگاهی من که با 3 هفته مطالعه، رتبه اول رشته MBA را در کنکور کارشناسی ارشد 1386 کسب کرد! 

 

این عادت او بود و هست که خود را عجین موفقیت بداند، پس هر موفقیتی که از او سر بزند شاید خرق عادت باشد؛ اما شدنی است ...

 

و در پایان اشاره کنم ... فراموش نکنیم ما پتانسیل تبدیل شدن به خلیفه اللهی را داریم، و خلیفه الله بودن به معنی داشتن تمام ویژگی های الله است! که « کُن فیکون » یکی از آنهاست .

 

امیدوارم در آزمون پیش رو موفق و پیروز باشید! که تنها تمرینی برای هدفگذاری است.

 

 

/ 7 نظر / 4 بازدید
صابر

از اینکه به فکر مایی جدا ممنون کمک کن جاده های مه گرفته من مسافرو از من نگیرن کمک کن تا کبوترای خسته پی یخ بستگی شاخه نمی رن

سین جیم

تشکر از توجهت واقعا حرفات تو این روزها امید رو به آدم برمی گردونه کاشکی بتونم عمل کنم و فکرم رو از پراکندگی نجات بدم التماس دعا

nfp

آزمون اعتماد به نفس محور دانستن این جمله برای هر داوطلبی که قصد قبولی دارد لازم است به امید موفقیت و قبولی تمام دوستان هر چنداگر او نخواهد برگی از درخت نخواهد افتاد.

حسین رحمانی

خیلی خوب بود. ممنون. من با راهنمایی های تو از همون اول خودم رو جز رتبه های برتر کنکور به حساب آوردم و از همون اول از اینکه دانشجوی فوق لیسانس مدیریت احرایی بودم و هستم لذت بردم و می برم. و مطمئنم بهترین نتیجه رو کسب می کنم چون هدفم رو با تمام وجود دوست دارم و براش زحمت کشیدم. و مطمئنم اگر هم کم و کاستی توی درس خوندنم بوده از اونجاها که من بلد نیستم سوال نمی آد یا بهتر بگم فقط از اونجاهایی سوال می آد که من بلدم و خوب بهش مسلط شدم[نیشخند] شوخی نکردمااااااااااا جدی گفتم ممنون از راهنماییهات. به دوستانی چون تو عزیز افتخار می کنم[ماچ]

همه نکات خیلی عالی بود. انشالله همه بتونیم اعتماد به نفسمون رو بالا ببریم و تو این روزا از همه وقت بیشتر تمرکز داشته باشیم. برای همه دوستان کنکوری از جمله خودم از صمیم قلب آرزوی موفقیت میکنم. انشالله خدا پشت و پناه همه تون باشه!

trizman

هوالخلاق you survive me!!! اميدوارم اول از همه گراديانمون رو به ^ باشه و در جهتي چرخ بزنيم كه بردار نرمال شار برونسوي ما در جهت بردار گرادياني باشه كه طراح سوال ( استاد ازل ) برامون در نظر گرفتند ==> بنابراين ما بايد طبق قانون دست راست در جهت مثلثاتي ( در جهت عقربه هاي ساعت ) از قضيه ديورژانس استفاده كنيم و سپس با يه انتگرال سه گانه ساده روي ابعاد وجودمون به نتيجه جالبي ميرسيم = 1 آرامش فقط با احساس يكي بودن با او ممكن است!!! => در انتظار يكي شدن ارادتمند : trizman

طمع مبر از لطف بی نهایت دوست... یا حق