در تعريف هوس ولذت - همگی ما مشرکيم

قبل از شروع بگويم که تمامی آنچه بيان می شود، محتملاْ صحيح است و هيچ جزمی در آن نيست چرا که تفسير قرآن از هرکس برنيايد و اين حقير با توجه به برداشتهای شخصی از کلام خدا، به چنين چيزی رسيده ام که البته ادامه راهی است که امام خمينی پايه گذار آن بوده و برای بحث بيشتر برای هرکس که بخواهد آمادگی کامل خود را اعلام دارم.
خداوند می فرمايد : « و ما يتبع اکثرهم الا ظنا ان الظن لا يغنی من الحق شيئا » (يونس - ۳۶) « و اکثر آنها تبعيت نمی کنند  مگر گمانشان را و گمان از حق چيزی را غنی نمی کند - گمان باعث بی نيازی از حق نمی شود - »
اما منظور از گمان :
در لذتها نيک نظاره کن و ببين کدام نعمت در عالم طبيعت است که بخودی خود لذت داشته باشد ؟ اصولاْ اينگونه است که ما گمانمان آن است که فلان چيز لذت بخش است، مثال بارز آن در زمينه شهوت جنسی می باشد... مثالی مملوس بيان می دارم تا همگان دريابند کُنه ماجرا را ...
که البته دريافت اين مطلب در بازگشت از فرودگاه جده برايم حاصل شد.
بدون اينکه نگاهی به صورت فرد کنار خود کنی و بدانی که زن است يا مرد، نگاهت بر دستان او می افتد و از ظرافت دستان او گمان به زن بودنش می بری و با خود تلاش بسيار می داری که نگاهت را به آن ندوزی و لذت کسب نکنی! و با کلی زحمت چنين می کنی اما ناگهان متوجه ميشوی او مرد است! خوب نظر کن! حالا هيچ احساسی نسبت به او نداری و برايت تعجب برانگيز شده!
چطور بود تا زمانی که « فکر » - بهتر است بگويم « گمان » می کردی اون دختر است، از ديدن دست او لذت می بردی و حال ؟!
با بسط اين طرز نگاه به لذت، بدينجا می رسيم که حتی لذت مقام، شهرت، ثروت و ... همگی و همگی گمان ما هستند و بدين ترتيب معنای کلام الهی می درخشد ! چرا که همگی مردم در چنين چيزی فرورفته اند ...
نکته جالب ديگر در آيه اشاره به عدم اغنای گمان از حق است که در اين زمينه آيه ذيل را شهود می آورم :‌ « الشيطان يعدکم الفقر » (بقره - ۲۶۸) « شيطان شما را به فقر وعده می دهد »
حال اين ۲ آيه را کنار هم مشاهده کن! اين گمانهای ما عملاْ وزنی ندارند ! و حرکت ما به سمت آنها واقعاْ کار باطل بزرگی است !! و خداوند در يکی ديگر از آيات خود ما را به صفت فاعلی خلق منتسب می کند ! « ... تخلقون افکا ... » (عنکبوت - ۱۷) « ... شما دروغ و افک را می آفرينيد ... » يعنی با اينکه چنين گمانی در حقيقت هستی وجود ندارد، اما ما آن را ارزش دار تصور کرده و به سمت آن حرکت می کنيم، لازم است برای عدم شبهه بيان دارم که هرآنچه که توجه ما را به سمت خود جذب کند، معبود ما بحساب آمده و در جای جای قرآن کريم که سخن از کفر و شرک و معبودانی غير خدا آمده - با توجه به اين قطعيت که قرآن فقط برای زمان بت پرستان نبوده و در پس هر آيه ۷۰ بطن که هر بطن ۷۰ بطن ديگر دارد - ، محتملاْ، منظور هر‌آنچه باشد که ما را از حضور حضرت حق غافل نمايد و آن چيزی نيست مگر گمان ما ...
و شريفه کريمه « ارايت من اتخذ الهه هواه » (فرقان - ۴۳) « آيا ديدی کسی را که اله خود را هوايش اتخاذ کرد ؟ » منظور بيان شده، محتملاْ، تاييد می گردد چرا که شخص اله خود را بجای الله؛ هوايش گرفته و پرواضح است که لزوماْ ترک تمام آنچه به الله مختص است به معنی به الوهيت گرفتن هوای نفس نيست بلکه حتی کوچکترين عملها که رنگ و صبغه ای غير خدايی دارد نيز به معنی شرک و کفر به خدا و به خدايی گرفتن نفس است که البته ايمان درجاتی بسيار دارد که « و ما يومن اکثرهم بالله الا و هم مشرکون » (يوسف - ۱۰۶) « و بيشتر مردم به الله ايمان نمی آورد مگر مشرک شوند »
اما نکته جالب تر، اشاره عجيب قرآن به عدم قدرت ولايت غير خداست که در پيامهای بعدی اشاره خواهيم داشت.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ebad

سلام واسه پست قبليت هيچی نمی گم اما اين يکی بد نبود

محسن

سلام، // با رخصت از برادر بزرگوار، دسته بیل//در طول این دو شب یه اشکال رو در تو کشف کردم و اون اینکه برای نتیجه گیری در یک قضیه و اعلام نظر مقداری تعجیل می کنی و تمام جوانب امر رو در نظر نمی گیری به همین دلیل هم بعضی تصمیمات و نتیجه گیریهات تو خاکی می زنه > یک نمونه در مورد نتیجه گیریت در مورد کار کردن و مورد دیگش هم در مورد این متنی که نوشتی؛ مثلا من هم در مورد شهوت دقیقا همین فکرها رو کردم و یه چیزهایی هم نوشتم که اگه ببینی میگی چقدر شبیه متن توست اما این قضیه خیلی جوانب دیگه هم داشت که وقتی به اونا فکر می کردم ذهنم سوت می کشید و می فهمیدم که تا نتیجه گیری خیلی راه دارم. مثلا یک نمونه از این جوانب که باید بهش فکر کنی همون چیزیه که آقای رجب گفت( ازدواج نصف دینه). امیدوارم که منظورم رو گرفته باشی. **یا غیاث المستغیثین**

محسن

ضمنا این آخرین بارت باشه که صفحه پیغامها رو مسدود می کنی، اون صفحه هیچ ربطی به تو نداره، تو فقط به قسمتهایی که به تو مربوط میشه دست بزن، صفحه پیغامها مربوط به ماهاست و هر چی هم که بخوایم توش می گیم و در مورد هرچی هم که بخوایم نظر میدیم. کاری نکن که بگن وبلاگت دیکتاتوریه. بی جنبه بازی هم در نیار. (امیدوارم از این همه فحش ناراحت نشده باشی).

مريم

سلام نماز و روزه‌هايتان قبول حق ما را در موقع دعا فراموش نکنيد و مطلبتون مثل هميشه پرمحتوا و کامل بود ممنون راستی می دانم بی‌فايده است ولی اگر توانستيد به ما هم سری بزنيد.

هانی

سلام يا علی خسته نباشید به ما هم يه سر بزنيد

ط.ط

سلام. طاعات مقبول. ممنون كه سرزدي. برداشت هاي خوب و قابل تاملي داشتي. در مورد بند هفتم مطلبت، گرچه مي دونم ناخواسته اما به سوي گرايشي رفتي كه رشاد خليفه در كتاب خود مطرح مي كند كه توجه به هر چيزي غير از قرآن حتي شخص پيامبر شرك و كفر است. يك سري به آدرس http://www.submission.org/efarsi/Quran-Hadith-Islam.htm حول و حوش بند 37 به بعد بزن. شايد قابل بحث باشه. باز هم به من سر بزن. وبلاگت رو به پيوندهام اضافه خواهم كرد. تابعد. حق يارت.

سیدهانی

سلام، کاش کمی بيشتر دقت می کرديد، من هرگز داعيه دار چنين مطلبی نيستم، بلکه گفتم هرآنچه که توجه ما را بخود جذب کند درحالي که صبغه غير الهی دارد، شرک آلود است... و مسلم است که اهل بيت و پيامبر و احاديث مورد قبول می باشند که خود الله در قرآن خود ما را به سمت آنان هدايت فرموده است. بله حتی اگر توجه به قرآن جهتی غير از الله داشته باشد، شرک آلود است چه اينکه قرآن خواندن از جهت ريا، شرک است و البته اين مسئله دقتهای بيشتری می طلبد که اگر فرصتی ماند خواهم گفت

tik

سلام هانی جان من مطلب شمارو دانلود کردم و پس مطالعه دقيق پاسخ می دهم . خوشحال شدم به من سر زدی

عاطفه

نمیدونم چرا از روی یه کامنت که از دلتنگی برای آیات دلنشین گذاشتم ..نتیجه ی به این بدی گرفتید. دل من دلتنگ شده و براي خودم تاسف ميخورم كه اين آيه ها نميتونه درد منو دوا كنه ...حالا چرا؟ كل متنهاي اين صفحه رو خوندم و اين جمله رو از متن پاييني براتون مينويسم..عده ای می فهمند که غرق در گناهند و نتايج آن را مستقيم می بينند.و...البته از ديد من اين بقيه هم دارد.. اين جور انسانها اگر مثل من باشند بال بال ميزنند تا خلاص شوند..آنقدر كه خوشي آني دنيا برايشان مزه ي زهر را پيدا ميكند و هوس مفهوم عذاب ! اما برخلاف تصور عوام خلاصي از گناه دشوارتر از حد تصور است.. چون بعد از ترك هم تاثيرش هويداست.منظور من هم از كامنتم اين بود.اگراين آيات درمان دلتنگي مرا نميكند از اين جهت است كه تاثير لحظه به لحظه خطاهاي گذشته و حال را ميبينم. يعني همان نتايج مستقيمي كه شما نوشتيد....

عاطفه

الهه نويسنده ي وبلاگ دوست عزيز منه و من مدتها بدون نظر فقط ميخوندم. چون از نتيجه گيريهاي آني ديگران چندان دلخوشي ندارم.و اگه اونو نوشتم براي روح پليد خودم نوشتم كه نميتونم مو به مو آيات قرآن رو اجرا كنم. نه اينكه خداي ناكرده لامذهب باشم....... میدونی ببینم با این آیه چه می کنی!...اين طرز كامنت به نظرم بوي خوبي نداره دوست عزيز. برحسب اتفاق من هم مسلمانم و هم مذهبي..البته درجه ي ايمانم مثل شما نيست.فكر نميكنم لحن شما هم منو درمان يا علاقه مند كنه. همه كه دشمن خدا و قرآن نيستند. از ديد من نه تنها اون آيه اي كه شما نوشتيد بلكه تمام سوره و كل قرآن زيبا و پرمعنيه. نه دوست عزيز من اسغفرالله دشمن اين آيات نيستم. در هر صورت اين عاليه اگه دست از قضاوت زود برداريم.. شما كه آشناييد داستان حضرت داوود رو كه خونديد و قضاوت آني..