من، رضا، عليرضا و محسن : ۴ نکته + عين صاد

* تنبلي، آن چيزی که اصولاْ کسانی که سختی نکشيده‌اند با آن مواجهند ! راه حل چيست ؟ مشخص است که عقل نظری هرچه بداند و علمش را بيفزايد در کار عقل عملی که اراده شعبه‌ای از آن است، کاری نمی تواند بکند ! و مرد عمل می خواهد ! مسلم است که بايد تنبلی را رها نموده و دست به تلاش زد! اما چگونه ؟
يک راه پيشنهادی با توجه به اينکه اصولاْ مرحله به مرحله است همه اتفاقات، اينکه در مواردی که خسته‌ايم، با يک تلنگر آن کار را که نمی خواهيم انجام دهيم! خداوند بقيه کار ها را درست می کند (يک قدم از ما)، مثال بارزش به نظرم خواب صبحگاه است، وقتی لحظه‌ای بيدار می شوی اگر همان لحظه از رخت خود برخيزی و آب به صورت زنی ديگر خواب تو را فرانخواهد گرفت و روز بسيار خوشايندی خواهی داشت اما اگر آن لحظه که بيدار شدی، به هربهانه‌ای بازهم بخوابی آنگاه است که بيدار شدنت مشخص نيست کی خواهد باشد ضمن اينکه بسيار خسته و ملول خواهی شد ...

* کار اجتماعی، فعاليتهای عميق در بطن جامعه، بهترين محيط برای شروع فعاليت : دانشگاه، اصولاْ مسلمان بايد اسلام‌شناس باشد تا اسلام را به بقيه نشان دهد و بگويد اسلام اين است، اسلام در همه چيز برنامه دارد (گرفته شده از سخنان امام خميني، کتاب اسلام ناب)

* قرآن کريم، ترجمان جايگاههای مختلف زندگی است و هر آيه محل نزولی دارد! ليک بايد کسی باشد که در شب قدرش قرآن بر او نازل شده باشد تا در آن لحظات قرآن بخواند و زندگی انسانی را به سمت هدايت رهنما باشد.

* قبض و بسط ... شادی و غم، گناه، عشق، شهوت ... فقط يادمان باشد هيچ چيزی در اين دنيا خواستگاه ما نيست ! فقط همين. و ارزش ما بيش از همه چيز است.

عين صاد : دومرحله برای سلوک :
۱) آن جا که تو با هدايت عظيم حق، به سوی او راه افتادی و به تعبير ابراهيم : « اتحاجونی فی الله و قد هدان » ( و آيا درباره کسی که مرا هدايت کرده، با من مجادله می کنيد ؟ انعام، ۸۰)
۲) در اين هنگام و همراه اين سلوک، تو محتاج هدايت‌های مستمر هستي، که باز ابراهيم می گويد : « انی ذاهب الی ربی سيهدين » ( صافات، ۹۹ )

در يک مرحله، ابراهيم از تحقق هدايت صحبت می کند؛ می گويد گونه با من درباره‌ی کسی که مرا هدايت کرده جدال می کنيد. و در مرحله ديگر می فرمايد : « انی ذاهب الی ربی »؛ من با هدايت حق راه افتاده‌ام. « انی ذاهب » و مقصدم را هم می شناسم؛ مذهبم را می شناسم؛ « الی ربی :؛ رو به سوی وجود مسلط و پروردگار دارم. در اين راه دراز و بی نهايت، توقع هدايت مستمر از او دارم؛‌ « سيهدين »؛ و او، مرا هدايت می کند و تنها نمی گذارد. (نامه‌های بلوغ، استاد صفايی حايري، نامه به پسرم موسي، صفحه ۵۸ و ۵۹)

/ 6 نظر / 3 بازدید
محسن

سلام بر سيد و دوستانش / آقا هانی اينکه مي گی با تنبلی مبارزه کنيم تا کم کم بر اون فائق بيايم (مثل اينکه با خواب صبح با سعی در بيدار ماندن بجنگيم و به این ترتیب ما حرکت خودمون رو انجام بدیم بقیه اش هم با خدا) قبول ولی آخه به نظرت آيا حجابها (که تنبلی هم يکی از اونهاست ) با تمرين برطرف ميشه و يا با بدست آوردن ديد حقيقی نسبت به مسائل‌> يعنی مثلا با خواب تنبلانه بايد توسط نخوابيدن مبارزه كرد يا بايد سعی کرد تا حقيقت خواب رو دريافت و به آن حقيقت معتقد شد و سپس اون رو با ميل دروني و نه با اجبار و تمرين ترك كرد؟ اين موضوع هم به نظر من عين بحث گناهه؛ يعني گناه اون چيزيه كه ما خودمون دوست نداريم اون رو انجام بديم نه اينكه چون دين گفته و حرامه پس متاسفانه مجبور باشيم اون رو ترك كنيم در حاليكه باطنا مشتاق به انجام اون هستيم! (منظورم اينه كه بايد اينجوري باشيم). در مورد تنبلي هم وضع همينه. ما بايد به اين رشد برسيم كه خواب، خواستگاه ما نيست و به اين موضوع اعتقاد پيدا كنيم تا بتونيم اون رو ترك كنيم.

محسن

ولي با تمام اين اوصاف بازهم اين مطلب براي من سواله كه تا وقتي به اين سطح از رشد نرسيديم بايد چي كار كنيم كه فكر مي كنم بحث تو هم در همين زمينه ست. يعني حالا كه به رشد نرسيده ايم چگونه بايد با تنبلي هامون مبارزه كنيم. نميدونم، شايد ما اين قضيه رو براي خودمون زيادي مي پيچونيم و داريم دور شيطون رو ميخوريم و اين موضوع فقط نياز به يك بسم الله و يك توسل وجهد و دوري از وهم داره: و الذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا وان الله لمع المحسنين وبعد از جهد هم خدا كمك مي كنه.

سیدهانی

سلام ! من نظرم اين هست که حيطه عقل نظری تا جايی می تونه عمل کنه و بعد از اون هيچی ... ما هرچقدر هم با تفکر پيش بريم، اين تفکر شايد بتونه کمک کنه ولی کافی نيست ... من از هرکی هم پرسيدم جواب همين بوده ... البته بنظرم ماها به اندازه کافی تو حيطه عقل نظری جلو اومديم ... ديگه چيز خاصی نيست که بايد بهش برسيم ... بايد عمل کنيم مشکلمون اينجاست

zahra

حضور توی زندگی آدم مثل یک روییدنی می مونه. حضور بعضی ها مثل گله. عمرش کوتاهه, نمی شه هم بهش تکیه کرد, اما از زیباییش بیشترین لذت رو می شه برد و تنوع طلبی رو ارضا می کنه. حضور بعضی ها مثل درخته. عمر بلند, پر ثمر, بهش تکیه می کنی, و از سایه اش لذت می بری. اما زیبایی اش متفاوته. زیبایی لطیف نیست. بیشتر کارآ ست و پایدار./ دوست عزیز ضمن سلام وآرزوی بهروزی برای شما منتظرتون هستم

آواي گياه

سلام ... بايد دی سی کنم و بخونم ... موفق باشی ... ياحق ...( راستی آپ کردم )

salam

salam bad bakhta............age goshneh basin chi kar mikonin age teshneh bashin chan bar migin ab biarin..kei boland mishin ab mikhorin.....fekr mikonam faselehei bine hagh v haghighat geraei hast shoma osolan khodeton nistin ....? bazam baraton fohsh daram bashe tabad.....jalal