زياده خواهی و کمال طلبی، اصل آفرينش انسان

با اندکی تلاش در وجود خودمان در می يابيم که هرگز به چيزهای محدود، قانع شدنی نيستيم. « زياده خواهی » از اين باب همراه ذات انسانی است چراکه او همواره کمال طلب است و اينکه فرق انسان و حيوان با تفکر در همين خلاصه می شود. همواره نوع بشر اينگونه بوده و خواهد بود که تا به چيز دلخواه خود و مورد آرزوی خود نرسيده، برای آن بسيار خود را به آب و آتش زده، اما به محض رسيدن به آن ناگاه عطشش فروکش کرده؛ حرکات و سکنات قبلی خود را برای رسيدن بدان محبوب « محدود » فراموش کرده و اکنون محبوب « محدود » ديگری چشمش را گرفته! و باز تکرار همين ماجرا.
سئوال اينجاست که اولاْ آيا اصل زياده طلبی اشکال دارد و انسان نبايد بدان سمت و سو حرکت کند ؟ و دوماْ اينکه زياده طلبی تا جايی مناسب است که برای انسان ضرری پيش نيايد ؟ و سوماْ اينکه آيا بهتر نيست قانع باشيم به آنچه داريم ؟  که امثال اين را بسيار ديده ايم و نمونه فراوان. و شايد کلام مولا علی بن ابيطالب - عليه افضل صلوات المصلين - که عابدان را به سه گونه احرار، بازرگانان و اسيران بيان نمود، علاوه بر جنبه ثوابی و معنوی آن؛ اين تفکر نيز باشد! چه اينکه بسياری به اين دليل زياده طلبی نمی کنند که آن را به ضرر خويش می بينند! عده ای زياده طلبی نمی کنند چون بدان چه داشته و دارند قانع اند و همين را می خواستند و در حقيقت، حقيقت خويش فراموش کرده اند اما دسته ای ديگر!
قبل پذيرش سخن فوق بايد بيشتر تفکر کنيم که زياده طلبی در هر حيطه ای! حتی مادی آن، از خريد يک دوچرخه ساده تا گرانترين و فاخرترين اتومبيل درست است يا نه ؟ به بيان ديگر اين خواست درونی من که مرا به سمت آن « در ظاهر » بهتر و زيباتر و بزرگتر سرعت می دهد، حسی است باطل يا حق ؟
با رجوع به فطرت خويش، اين را به وضوح خواهيم يافت که با رسيدن به هر آنچه در کودکی آرزويش را داشته ايم، برای اندک مدتی ما را شاد نگاه داشته! و با « حدس » اينکه بهتر از اين که من دارم، چيز ديگری هم هست، مرا بدين وسوسه کرده و شادی گذشته را غم و اوقاتم را تلخ ! سئوال اينجاست!
اگر نياز من انسان، چيزی باشد؛ آيا ممکن است که از آن « دلزده » شوم و آن برايم « تکراری » ؟ پس تفکری بيشتر بايد! که نياز من چه چيزهايی است! انسانی که هنوز دانشمندان در عظمت خلقت مادی او سخن ها رانده اند .... براستی من چه نياز هايی دارم ؟
« و فی الارض آيات للموقنين * و فی انفسکم افلا تبصرون  »
« و در زمين، نشانه هايی است برای اهل يقين؛ و در نفوس و جانهای شما! آيا با چشم بصيرت نمی نگريد ؟ » ذاريات ۲۰ و ۲۱

/ 8 نظر / 3 بازدید
غریبه

دلزدگی از نیاز ،نیست! دلزدگی از بی نیازی هم نیست! دلزدگی ،از یکجا نشینی است...از سکون...از ماندن و نرفتن...از جاری نبودن...از مرداب شدن. این دلبستگی ها و دلزدگی اگر نباشد،حرکت معنا نخواهد داشت!

س

سلام.موافقم كه بايد زياده خواهي يا قناعت همراه تفكر باشد.مثال ميزنم: يادمون مياد وقتي بچه كوچيكي بوديم چقدر اسباب بازي دوست داشتيم و ميخواستيم ساعت ها با ماشين پلاستيكي رويه فرش بازي كنيم - اگه يادت نيست از بزرگتر ها بپرس!- اما اگه الان بهمون بگن بيا اين ماشين پلاستيكي كه دوست داشتي برو باهاش رويه فرش بازي كن.آيا بازم دوست داريم ؟!!!! حالا نزديكترش را ميگم .يادمون هست وقتي تازه به سن جواني رسيده بوديم چقدر از جنس مخالف خوشمون مي آمد و دوست داشتيم ساعت ها باهاش حرف بزنيم.اما به همين فرد در سن ۴۰ سالگي بگن .بيا با اين حرف بزن.آيا نميگه بروبابا مگه من بي كارم؟!!

سعيد

و همچنين ادامه بديم بريم بالا .يعني هر خواسته - مادي- كه در يه دوره ي زماني داشتيم در دوره ي ديگه كه عقلمون يه خورده كامل تر شد ديگه اون را دوست نداشتيم و يا اصلا نسبت بهش حرصي نداشتيم و اصلا از چشممون ميوفته .هر كسي در دوره سني خودش به يه سري خواسته ها-مادي- خيلي گرايش دارد و چون در دوره بعدي اين خواسته ها براش جذابيت خواستي ندارد پس اگر سعي كنه نگرشي را كه در اون دوره خواهد داشت را در اين زمان برايه خودش ايجاد كنه ميتونه از خواسته هايي كه در اين دوره داشته دل بكنه و به خواسته هاي اون زمانش گرايش پيدا كنه . اين سلسله را اگر پايدار ادامه بديم بعد از چند دوره رشد كه پشت سر ميزاريم- در عقل- ميبينيم كه در وجودموش خواسته هاي گذشته - مادي-جذابيتي نشون نميدن و ما به جايه ديگري تعلق داريم- غير ماده- . و نمود رفتاري كه اين فرد در حال انجام ميده - در زندگيش- اينه كه نسبت به خواسته هاش قناعت داره و هر چيزي از اونها بهش تعلق گيرد برايه او كفايت ميكنه .چون او اين خواسته هارا واقعا دوست نداره!.و اينجا ديگه زياده خواهي بي مفهوم ميشه!!!...........و اينها همش زاييده فكر و تعقله.

سيد محمد حسين

معادله‌ای ساده اما حيرت آور در جهان هستی بر قرار است. اينکه انسان نياز دارد (قدم اول) اينکه انسان برای ارضای نياز خود حرکت می‌کند (قدم دوم) اينکه در ارضای نياز لذتی نهفته است (قدم سوم (بسياری از فالاسفه اين را لذت نميدانند بلکه آن را دفع الم می‌دانند)) اينکه پس از آن نياز يا دائما يا موقتا از بين می‌رود و کشش درزونی ما نيز از بين می‌رود و کاهش می‌يابد. گروهی در اين بازی خود را به دست فرآيند می‌سپارند و از هدف که حرکت است و درک این حقیقت که اين سلسله فرآیند تنها ابزار رسیدن به آن هدف است باز می‌مانند.

سيد محمد حسين

ادامه: اما در ارضای نیاز و احساس لذت حقیقتی دیگر نهفته است که انسان بی نهایت خواه است. اما اگر این بی نهایت خواهی یا نیاز مندی را بر روی اسن سلسه جواب‌های موقت بنا نهد در یک دور باطل عمر را به پایان خواهد برد. از پادشاهان قدر قدرت که از مال و بنون و اعتبار همه را یکجا داشته اند تا درویشانی که در یک گلیم خسبیده اند همه رفته اند و گذشته اند. هر چه به نیاز های کاذب خود بیشتر بها دهیم بیشتر رشد می کند. با توجه به محدودیت این دنیا برای ارضای نیازها باید سختی ها تحمل کرد پس در اصل با افزایش نیاز‌های ( کاذب )‌خود فشار‌ها را بر خود افزایش می‌دهیم. حال عاقلان دانند که چه باید .....

عباد

بیا برگردیم به فطرت درونی

غریبه

خبری ازتون نيست......کجائين؟؟؟؟؟؟؟؟

صدف

سلام ، وب پر غنی داری ، میدونی سید گرامی باید در همه مراحل حد اعتدال را در نظر بگیریم ، و انسان وقتی غير منطقی نياز ش را سرکوب کند/ عقده ای میشود و اکه بیش از اندازه به نیازش بها بدهد حریص میشود پس به نظر من در همه مراحل زندگی ، نیاز - قناعت - باید راه اعتدال پیشه بگیریم ، موفق باشی ، یا حق