سيری در آيات ....

 

* وَ اتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِى ءَاتَيْنَهُ ءَايَتِنَا فَانسلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشيْطنُ فَكانَ مِنَ الْغَاوِينَ(175)

و خبر آن كس را كه آيات خود را به او داده بوديم براى آنان بخوان كه از آن عارى گشت؛ آنگاه شيطان، او را دنبال كرد و از گمراهان شد.

وَ لَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَهُ بهَا وَ لَكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلى الأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَوَاتُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكلْبِ إِن تحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَث أَوْ تَترُكهُ يَلْهَث ذَّلِك مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِئَايَتِنَا فَاقْصصِ الْقَصص لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ(176) اعراف

و اگر مى‏خواستيم، قدر او را به وسيله آن [آيات‏] بالا مى‏برديم، امّا او به زمين [ دنيا] گراييد و از هواى نَفْس خود پيروى كرد. از اين رو داستانش چون داستان سگ است [كه‏] اگر بر آن حمله‏ور شوى زبان از كام برآورد، و اگر آن را رها كنى [باز هم‏] زبان از كام برآوَرَد. اين، مَثَل آن گروهى است كه آيات ما را تكذيب كردند. پس اين داستان را [براى آنان‏] حكايت كن، شايد كه آنان بينديشند.

* در مجمع البيان است كه امام ابو جعفر (عليه‏السلام) فرمود : اصل در داستان مورد نظر آيه بلعم باعورا است ، و سپس خداوند آن را براى هر كس از مسلمين كه هواى نفس خود را بر هدايت خدا ترجيح دهد مثل زده است .

* أَ رَءَيْت مَنِ اتخَذَ إِلَهَهُ هَوَاتُ أَ فَأَنت تَكُونُ عَلَيْهِ وَكيلاً(43) فرقان

آيا آن كس كه هواىِ [نفس‏] خود را معبود خويش گرفته است ديدى؟ آيا [مى‏توانى‏] ضامنِ او باشى؟

* يُثَبِّت اللَّهُ الَّذِينَ ءَامَنُوا بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فى الحَْيَوةِ الدُّنْيَا وَ فى الاَخِرَةِ وَ يُضِلُّ اللَّهُ الظلِمِينَ وَ يَفْعَلُ اللَّهُ مَا يَشاءُ(27) ابراهيم

خدا كسانى را كه ايمان آورده‏اند، در زندگى دنيا و در آخرت با سخن استوار ثابت مى‏گرداند، و ستمگران را بى‏راه مى‏گذارد، و خدا هر چه بخواهد انجام مى‏دهد.

* يَأَيهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا إِن تَنصرُوا اللَّهَ يَنصرْكُمْ وَ يُثَبِّت أَقْدَامَكمْ(7) محمد(صلى الله عليه و اله و سلم)

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، اگر خدا را يارى كنيد ياريتان مى‏كند و گامهايتان را استوار مى‏دارد.

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
امیرحسین شفیعیان

مطالبتون در مورد شب زنده داری، تغییر دیگران، جایگاه نبودن زمین، شرک بودن غفلت از او و خواب صبحگاه هم بسیار آموزنده اند. سپاسگزارم. سؤال : یک نکته برای من این است که تنبلی نتیجه بی خیالی نسبت به دنیاست زیرا می پندارم دنیا برای خودش ارزشی ندارد و تلاشهایی که برای دنیا می شود را بی نتیجه می گذارد مگر برای مهلت و استدراج. ام شما فرمودید :" تفکری که سمت و سويش افسردگی است تفکری است شيطانی چرا که انسان را از عمل و تفکر باز می دارد." به نظزم در باب به اخلاص خوانی خداوند بندگانش را به درک ارزشمند بالایی رسیدید؛ خدا رو شکر. دستت درد نکنه امیدوارم در امور خیر مستدام باشی

امیرحسین شفیعیان

ذکر بودن کتاب آسمانی مسلمانان و اهمیت ذکر لز نظر آگاهی دایم و حضور قلب برای انجام وظایف و امور خیر مثل زمانی که به زیارت می روید چون دایم در ذکرید، حالات معنوی بهتری دارید البته شاید خواص معنوی محل نیز مؤثر باشد کل وبلاگتون ذکر خوبی است دستتون درد نکنه لنهدینهم که 2 تا تاکید داره، نه؟ به نظر میاد شما محقق علوم کتاب خدا هستید، آیا اینطوره؟ خوشحالم وبلاگتون رو می خونم و با شما دوستم. ان شاءا... در این راه استوار و ثابت قدم باشید. در آن آیه که موضوع کفر پس از ایمان را مطرح فرمودید، از منظر نظری، تکیه بر حافظه و شهود بایستی به جایگاه ثابتی رسیده باشد وگرنه به نظر من آدم پویا کسی است که می تواند نظرش را تغییر دهد. منظورتون رو از خواستن اینجا نفهمیدم. می¬دونید اعتقاد به خدا با اعتقاد به خدای تعریف شده در اسلام تا حدودی متفاوت است.

سیدهانی

سلام... لنهدينهم، ن مشدد ۲ تاکيد و ل يک تاکيد درمجموع سه تاکيد. خواستن، يعنی فهم تشنگی ... من اينطور معنا می کنم. می دونی اصولاْ اسلام با تنبلی مخالف هست و از پيامبر گرفته تا تک تک ائمه سخت مشغول کار بودن و لحظه‌ای رو بيکار نبودن... البته اگه ما درک کنيم که آخرت همينجاست و دنيا هيچ هستش تلاشمون بيشتر ميشه... هرکاری که در اين دنيا می کنيم می بايست صبغه الهی داشته باشه و تنبلی چنين چيزی رو نداره ... من هم اميدوارم در راه خدا ثابت قدم بشم ... و همينطور شما اللهم ثبت اقدامنا عندک مع الحسين و اصحاب الحسين