از من تا من

به نام خدا

سلام بر حسین، سلام بر انسان کامل و سلام بر آنانی که حقیقت را می خواهند …

چند وقت پیش مطلبی دستگیرم شد که نوشتنش بسیار بِه زه فراموشی سپردن آن است! و آن سر تعیین نخواسته هاست، بازهم فقط کلیدی به دنیایی دیگر است که توضیحش مفصل.
خلاصه کلام اینکه در بعضی مواقع نمی دانیم چه می خواهیم و دچار افسردگی می شویم… در این حالات کافی است به این فکر کنیم که چه نمی خواهیم! با مشخص شدن حریم ناخواسته ها، خود به خود خواسته ها هویدا می شود …
این مسئله آخرین برگ نگرانی های من راجع به موضوع فیلم « راز » بود و تطبیق آن بر جهان بینی اسلامی که چرا در اسلام می گوییم : لا اله الا الله ! یعنی نخواستن اله دیگر را نفی می کنیم! چرا در اسلام برائت داریم و چرا دوری ؟ و چرا لعن ! اینها همه و همه برای شفاف شدن عین خواسته است! و یاد این جمله معروف حضرت امیر افتادم که فرمودند : « تُعرف الاشیاء بأضدادها » (چیزها با ضد خود شناخته می شوند) و این چه مهم است که بفهمیم چه نمی خواهیم !
مطلب دوم ارتباط این بحث با روز و شب که غوغا می کند! هر کدام مظهر خواستن ها و نخواستن های متفاوتی است! مثلاً در شب بر خواسته دنیایی تمرکز کردن سخت می شود! احساسات غلیان می کند و در روز به عکس خواسته های دنیایی قدرت می گیرد! و توازن بین اینها چه مهم است! این که فرمودند اگر کسی نماز شب بخواند خداوند رزق فردایش را می دهد ارتباط تنگاتنگ این دو خواسته در کنار هم است که توضیحش مفصل است.

بحث دیگر که امروز با آن روبرو شدم اشکال در طلب آنچه که نسبت به آن علم نداریم از خداوند باریتعالی است. (در ماجرای درخواست حضرن نوح از خداوند برای نجات فرزندش و اهل خواندن وی، سوره مبارکه هود آیات 46 و 47) دستور خداوند دقیقاً این است : « لا تسئلن ما لیس لک به علم » در مقابل گزاره های حضرت نوح : « إن ابنی من أهلی و إن وعدک الحق » چند موضوع در اینجا مطرح است (هر آنچه بیان می شود محتملاً صحیح است) :

اول : حضرت نوح به طور مستقیم و شفاف درخواست خود را مطرح نکرده است، خلاف درخواست مستقیم حضرت زکریا از خداوند در مورد فرزند : « فهب لی من لدنک ولیا یرثنی و یرث من آل یعقوب و اجعله رب رضیا » (سوره مبارکه مریم، آیات 2 الی 6) یا درخواست مستقیم حضرت ابراهیم از خداوند در مورد نشان دادن چگونگی زنده شدن مردگان : « و إذ قال إبراهیم رب أرنی کیف یحیی الموتی » (سوره مبارکه بقره، آیه 260) و موارد دیگر (سئوال مستقیم پیامبر الهی – عذیر – راجع به چگونگی زنده شدگان مردگان از خویش، سوره مبارکه بقره 259 و … )

دوم : سئوال را هم خواستن معنا کرده اند و هم پرسیدن که در مورد پرسیدن گفته شده در صورت این معنا با حرف اضافه « عن » می آید، اما در این جا پرسش مورد نظر نیست، بلکه خواسته مد نظر است، و نهی است که نخواه از من؛ و مفعول در اینجا آنچه را نسبت به آن علم نداری است، ـ این مسئله را باید بپرسم ـ اما آنچه من را به خود مشغول کرده این است که آیا می توانم بگویم : آنچه را که نمی دانی از من مخواه ؟ اگر این ترجمه درست باشد، تأکیدی می شود بر اینکه مشخص کن چه می خواهی بعد بخواه؛ چرا که قطعاً حضرت نوح می دانست فرزندش کافر است و خدا را قبول ندارد! و به همین دلیل مستقیماً درخواستی از حضرت حق نکرد چرا که صحیح نبود و عملاً درخواستی کرد که از طرف خداوند « ما لیس لک به علم » تلقی شده و خود حضرت نیز در ادامه می فرمایند : « قال رب انی أعوذ بک أن اسئلک ما لیس لی به علم » گویی در لفافه خواستن از حضرت حق که به نوعی حقیقت را می دانی و در عین حال خواسته ای داری که مغایر با حقیقت است نوعی خسران به حساب می آید : « و إلا تغفرلی و ترحمنی أکن من الخاسرین »

سوم : ترکیب دو نگاه فوق این می شود که خواستن شفاف بسیار مهم تر از نوعی دو دلی و شکی است که در خواسته های نامشخص بروز می کند، مثلاً حدیث معروف کسی که حب گناه در دل دارد و توبه می کند که به استهزاء خداوند می پردازد ـ درخواست استغفار از حضرت حق در حالی که گرایش به سمت گناه دارد ـ و غیره از این قبیل است.

چهارم : آخرین برداشت این است که انسان وقتی نمی داند از خود چه می خواهد، چطور می خواهد از خدا چیزی بخواهد ؟ و براستی آنانی که می دانند چه می خواهند، پس آیا خدا را یاری کننده خویش نمی بینند ؟!

و در نهایت سلام بر آنانی که غزه را در می یابند، سلام بر همه آنانی که هر آنچه در توان دارند در راه می گذارند … و امید به محو رژیم غاصب صهیونیستی.

السلام علیکم یا اهل بیت النبوه و موضع الرساله

/ 4 نظر / 4 بازدید
فریماه

سلام آقا هانی من فیلم راز را ندیدم ولی " لا اله الا الله " نفي تمام منيت و غرق در بندگي خداي تعالي به ابديت پيوستن است و لحظه اي كه ابدي شدي زيبايي رخ مي نمايد و ديگر خواستن يا نخواستن به معناي منيت مفهوم عيني ندارد دوري و نزديكي با هم جمع نمي شود وقتي دوري از منيت نزديكي به بندگي و وقتي نزديكي به خوبي دوري از زشتي .آدمي زماني مي داند چه نمي خواهدكه مي داند چه مي خواهد اينكه دچار ندانم كاري و مشكل مي شود به خاطر فراموشي و جهل اوست. و راه حل آن هم عبادت پروردگار و اعتمادو اطاعت از فرستادگان او در هر عصر وزمانيست كه به نام دين به مردم معرفي مي شود . خداوند هستي را با تمام زيباييهايش آفريده تا آفريدگانش از آن بهره مند گردند و در آسايش و راحتي زندگي نامحدود خود را طي مراحلي تجربه نمايند و اين تجربه در گرو بندگي اوست گرچه در صورت بروز منيت ها هم او بخشنده ترين بخشنده ها و مهربانترين مهربانان است و آسايش از او به طور طبيعي سلب نميشود ! اينكه مي بينيد مشكلات و معضلاتي براي افراد بوجود مي آيد به عملكرد خود آنها بر مي گرددشما لحظه به لحظه شاهد شكوفايي علم و رشد آن به دست انسان هايي هستيد

فریماه

كه شايد خيلي از آنها معتقد به خداي يكتا و فرستادگان او به معناي واقعي نباشند! در مورد حضرت نوح و حضرت زکریا نکته بسیار با ارزشی به نظرم می رسد و آن اینکه : آدمی زمانی از خواسته خویش آگاه است که دارای بینش روشن و صحیح باشد و این آگاهی او را به سمت و سویی هدایت کند که سبب صعود او شود و از سقوطش جلوگیری نماید . وقتی دعا می کند که خدایا فرزند صالح به من عطا فرما بداند صلاح چیست و یا اینکه خدایا! ما را از بدی ها حفظ فرما .باید نسبت به بدیها شناخت داشته باشد . بنابر این انسان همیشه در حال فراگیری خوبیهاست و نکته بسیار مهم در این آموزش این است که به سختی می توان از بدیها به خوبی رسید چرا که فرد دروغگو سخت است و یا امکان کمی دارد که راست بگوید و یا یک دزد بندرت بتواند به اموال مردم چشم ندوزد و به امانتداری رو آورد ! ولی یک آدم راستگو براحتی دروغ را می شناسد و از او بیزاری می جوید و یا یک شخص امانتدار بعید به نظر می رسد دست به خیانت و دزدی بزند ؛ او با شناخت خوبيها و زيباييها شيفته و مطيع آنها مي شود و در نشر آن خود نمونه عملي مي گردد. بنابر اين دعا زماني محقق مي شود و به اجابت نزديك و انسان را از زيان در اما

فریماه

بنابر اين دعا زماني محقق مي شود و به اجابت نزديك و انسان را از زيان در امان مي دارد كه با فهم و بينش صحيح همراه باشد وگرنه لقلقه زبان است و بهره اي جز كدورت فرد ندارد!

فریماه

دوست عزيز ما بايد بدانيم خواسته هاي ما بر اساس نيازهايمان شكل مي گيرد و با عملكرد مان تحقق مي پذيرد آدمي يك موجود چند بعدي است و نياز هاي او و درخواست هايش از آفرينش هم اينگونه است ؛ بنابر اين روش و دستورالعمل و راهكارهايي مطابق با خواسته هايش بايد در رأس امورش قرار بگيرد تا جوابگوي او باشد . درود بر شما