حرکت از متن وجودی به متن قرآنی (۱)
بيان توحيد ابراهيمی

پس از آنکه با کنکاش در وجود خويش اين حقيقت را با عقل خود دريافتی که به هيچ محدودی در عالم راضی نمی شوی و همواره سودای برتر و بهتر در سر داری و فقط زمانی به آرامش نهايی می رسی که به بی نهايت مطلق قدم نهاده باشی؛ بايد با هوش و ذکاوت بفهمی که نه تنها هيچ کدام از اين مخلوقات بلکه گمان تو از آنها - تغيير رتبه آنها در عالم آفرينش - نيز جوابگوی « نياز » تو نيستند! پس حرکت کردن به سمت آنها را بيهوده بدانی و در زندگی خود تغيير بدهی. و اين که در تعريف « توبه » فرموده‌اند توبه حقيقی زمانی حاصل می شود که نحوه زندگی تو دگرگون شود و « ديگران » اين تغيير را احساس کنند، اين ديگران، در ابتدا وجود تو و سپس سپاهيان عقل و جهل را در بر می گيرد که قوه وهم و شهوت و غضب بفهمند که رويکرد تو به عالم تغيير نموده و ديگر زمام امور خود به دست آنها نمی دهی بلکه به عقل خود می سپاری.
و نيک توجه کن که اين امر جدای از « مفهوم دين عوام » است بدين معنا که اگر انسان؛ بدون دين و هيچ نگرشی، بدون تعصب بر وجود خود نگاه کند؛ وجود خود را بی نهايت طلب می بيند و می فهمد که برخوردش با اين عالم و موجودات آن - که به اعتراف فطرت انسانی و علم دانشمندان ‌« محدود » است - نبايد از جهت « اغنای نياز » باشد! چرا که « نياز » انسان، در پرتو بی نهايت مطلق برطرف می گردد و اگر در ظرفی که گنجايشش بيشتر از تمامی درياهاست، با سرابی خود را مشغول کنی معلوم است که چه خسرانی نموده ای! از اين جهت « سراب » است هر چيز محدودی چرا که بی نهايت با هيچ چيز جمع نمی گردد مگر بی نهايت شود! پس اگر لذتمدارانه به محدودی روی نمودی چنين است که بی نهايت را کنار نهاده ای! و بعد می فهمی که آن محدود، چيزی جز « ظن » تو نبوده است.

بررسی آيات قرآن
خداوند انسان را خالق دروغ می داند. « انما تعبدون من دون الله اوثانا و تخلقون افکا ان الذين تعبدون من دون الله لا يملکون لکم رزقا  ... » ( عنکبوت - ۱۷ ) « بدانيد آنچه غير خدا می پرستيد بتهايی بيش نيست و شما دروغ ساخته ايد! بدانيد آنچه غير خدا عبادت می کنيد قادر به رزق شما نيستند ... »
اين است که قرآن « نگرش به محدود برای اغنای نياز يا همان کسب رزق » را خسرانی بزرگ می داند ( شوری - ۴۵ ) که وجود خود و اهل خود - اعمال نيک خود - را به تباهی کشانده است و بارها کلام قرآنی در اين زمينه وارد شده که شما گمان می کنيد! و چه بد گمانی که بعداْ به تفصيل خواهد آمد.

موعظت در اين باب
و با ظرف وجود خودت که کمال مطلق طلب است، « ... و نفخت فيه من روحی فقعوا له ساجدين » ( حجر - ۲۹ ) « و از روح خود در آن دميدم پس همگی شما به سجده بر افتيد » چه کرده ای که قرآنی که اگر بر کوه نازل می گشت از خشيت الهی متلاشی می شد، در ظاهر و باطنت اندکی تأثير ندارد. « لو انزلنا هذا القرآن علی جبل لرأيته خاشعا متصدعا من خشيت الله ... » ( حشر -  ۲۱ ) « اگر اين قرآن را بر کوه نازل می کرديم، مشاهده می کردی کوه از ترس خدا خاشع و ذليل متلاشی می گشت ... »
و تو که دم از ايمان می زنی چطور است که هيچ اثری از ايمان در تو يافت نمی شود : « انما المومنون الذين اذا ذکر الله وجلت قلوبهم و اذا تليت عليهم آياته زادتهم ايمانا و علی ربهم يتوکلون » ( انفال - ۲ ) « اين است و جز اين نيست که مومنان فقط کسانی هستند که هنگامی که ياد خدا می شود، قلبهايشان از عظمت و جلال خدا لرزان می شود و چون آيات او بر آنها تلاوت می شود ايمانشان افزوده می گردد و بر پروردگارشان توکل می نمايند. » و نکند با اين استعدادی که در وجود ما نهاده است بازهم به سمت لذت شهوت، افسردگي، آرامش، شخصيت و ... حرکت نماييم ! بازهم با تعريفی احساس عزت کنيم و با برخوردی تند مايوس! با هماهنگ شدن کاری که مدتها دنبالش بوده ای خوشحال و با لغو شدن امری که پيگير آن بوده ای ناراحت... و فراموش کنی که « لا مؤثر فی الوجود الا الله »

* من و وبلاگ ؟
۱) از خودم، سيدهانی؛ الان در همين مسيری هستم که دارم می نويسم - البته شايد کمی جلوتر، چون نوشتن کمی تسلط می خواد - خدا رو شکر که در مسيری هستم که حيران نباشم. به دنبال ايجاد شاکله قوی، تمام سعی ام بودن در مسير هست که راهبر کس ديگه ايه! البته سعی در فهم برهان امکان فقری؛ دارای يه سری عادتها مثل همه، بعضی اشتباهات بزرگ، و خدايی که در اين نزديکی است... بسه ديگه! حرف اگه منطقی بود پذيرا باش و اگه نبود نپذير!
۲) خيلی دير شد! البته گفته بودم ۱۴ ام به بعد که شد ۲۳ ام! ايشالا بعدی ها مرتب تر خواهد بود.
۳) راستی کماکان فکر می کنم تعداد کسانی که استفاده می کنن از مطالب از ۳ نفر بيشتر نيستن! اگه افراد ديگه ای هم هستن لطفاْ نظر بدن که مسير رو بهتر برم! اگه جايی واضح نيست بگن.

/ 25 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

سلام. من هم دارم میام...

عاطفه(۱)

سلام براي حريم.. آقا هاني ببخشيد كه تو وبلاگ شما حرفام رو مينويسم.. آخه دوستت ردپايي نداره تا آدم دنبال كنه.. نماز ميخوني.. روزه ميگيري.. خدا و پيغمبر رو ميشناسي.. گناه نميكني.. اگه هم بكني بيشتر از لذتش ..رنج ميبري.. كه آخرش بگي چه غلطي كردم!! آخر همه ي اينا ميبيني هيچي نيستي.. يه سرگردوني... داري دور خودت ميگردي.. من خيلي وقته دارم دنبال راه ميگردم.. چند ساله.. همه خودشون رو علامه ميدونن.. همه ظاهرا ميفهمن.. فقط منم كه انگار نميفهمم.. منم كه خسته شدم از بس احكام بي سر و ته دين رو بالا و پايين كردم... آخرش هم نه به خودم رسيدم.. نه به خدا.. ولي يه چيزو خوب شناختم... پوچي! من دين پارچه پيچيده... مثه قرآنهاي خاك خورده روي طاقچه خونه ها نميخوام.. دين كاربردي ميخوام.. كه بتونه جوابگوي همه ي افكار و لذتها و رنجهاي من باشه ! يا اسلام اينجوري هست يا نيست.. به من ميگن هست..

عاطفه(۲)

پس چرا من نميبينم؟ چرا قابل لمس نيست؟ چرا هر جا به مسئله اي برميخورم.. كله پا ميشم؟ الا بذكرلله تطمئن القلوب.. يعني چي؟ اين آرامش كجاست كه هر چي من ميدوم دورتر ميشه؟ چرا من اين با همه مسئله برخورد ميكنم كه تو دين ما هيچي ازش نگفته؟ چرا به روز نيست؟ اگه هست چرا من پيدا نميكنم چيزي؟ چرا همش ما رو از جهنم ميترسونن ..ميخوان ببرن بهشت؟ من از دلهره .. بيشتر از جهنم ميترسم.. نميشه عوض نشون دادن راه بهشت..راه آرامش پيدا كردن رو بگي؟ ببين.. من خيلي حرف دارم... زياد.. به اندازه ي تعداد نفسهايي كه تا الان كشيدم.. خيلي سوال دارم.. به من نگو اهلش نيستم.. چون ............. بعد هم يه چيزي؟ منهاي مسئله ي دين.. كي گفته بابا به حكم بابا بودن هر چي بگي حقه؟ من حرف زور نميشنوم.. مگه اين كه بالاي اون زور..واقعا زوري باشه.. اگه اين باشه كه اوضاع بدتره! شايدم من منظورت رو نفهميدم.. ببين چقدر نوشتم.. تازه هنوز هيچي نگفتما..

حریم

سلام...نه..من علامه نیستم..اما.شاید دوست عاطفه خانوم...شوما از وسط بحث اومدی...میتونی بدون اضطراب واجله.. با هانی شرو کنی.نمیگیم هانی میتونه اونم سعی میکنه تورو کمک کنه خب..اصل اینه که شما مشتاقی..ولی یکم عصبانی..یا خسته نه ما علامه نیستیم..ولی فکر میکنیم راهو ÷یدا کردیم ............................................................. بهشت همون ارامشه و اما نماز..اونو نمیخونی..ادا میکنی و قران..که میخونیش...مثل شعر خسته نیستی....دنبال دلیلی..برای کارات..که میگی خستم میتونی تو میتونی اگه میخوای شروکن از اول یه چیز داری یه چیزم تهیه کن قلب ÷اک داری صداقت و حقطلبی رو هم تهیه کن راستی اگه تو نستی کمتر تو وبلاگت چیز بنویس و عاطفه خانوم اول خودتو ÷یدا کن.....بعد یکیو ÷یدا کن دوم ببین چی مخوای..بعد بزار..یکی تو رو بخواد سوم بعدن میگم

elham

سلام دوستان ميبينم اين چند روزی که من به وبلاگ سر نزدم خيلی اتفاقها افتاده....... عاطفه جون ميخوام يه چيزی رو خواهرانه بهت بگم .....................اگه دنبال حقيقت هستی !اگه خسته شدی !اگه احساس ميکنی به پوچی رسيدی! اگه از دويدن خسته شدی! فقط يه فرمول بهت پيشنهاد ميکنم شنيدن حرفها واستدلالهای حريم يا هانی + تفکر به ميزان لازم + قبول استدلالها + عمل = همه چيز البته ميبخشی که اظهار نظر کردم دارم از روی تجربه پيشنهادمو مطرح ميکنم .....با آرزوی موفقيت برای همه کسانی که دنبال اصل هستند

jalal

سلام...........باید دانست انچه باعث...نشدن میشود کسالت است..و لجبازی

حریم

باید دانست:بهشت..در عاشق شدن است..و عشق دوست داشتن نیست غرق شدن است و در این غرق شدن:ارامش مطلق

ثاقب

تموم این اسمها..یکیه.............................. همیه نور...من هستم....قلب من عاطفه ...................باید بدونی.........راهی جز رسیدن نداری و رسیدن:بلند شدنه...................

محسن

سلام، پیمودن مسیر فقط در گرو اندیشیدنه! اینکه از ته دل ببینیم آیا از این بازیهای دنیا که خیلی محدود هستن خسته نشدیم؟ تا کی باید منتظره یه اتفاق مثل مهمانی، موفقیت درسی، تفریح رفتن با دوستان، شادیهای روزمره و امثال اینها باشیم تا کمی شاد بشیم و تازه بعد از این اتفاقها ناراحت افول و گذر اونها بشینیم و منتظر اتفاق بعدی بمونیم! بسه دیگه، بهتره که بدنبال یه آرامش دائمی بریم، همون چیزی که نیاز ماست! الا بذکر الله تطمئن القلوب.

بندهء خدا

پروردگار سلام عاطفه بانو:)) می دانی .. منم اينا رو ديدم ... منم اينا رو حس کردم و منم سقوط کردم و شايد سقوط من يه برکت بود برای الانم ! شايد نسبت به جايی که بودم سقوط بدی کردم اما ديدم که يا اين سقوط که کردم و از لانه پرت شدم پايين فهميدم که پری دارم که ميشه باهاش پرواز کرد ... اگه اينا نباشه هيچوقت نمی فهميم که پر داريم تازه اگرهم بفهميم ممکنه ندونيم برای پروازه!! خلاصه بگم ... بودن اينا مشکل نيست ... تلاش نکردن برای فهميدن مشکل داره ... بقول سيد بايد تو راه باشين .. اين مهمه ...!! امروز به يه حرف خيلی جالبی رسيدم ... فکر کنم از امام علی باشه ... خدايا تو از من راضی باش تو جهنم هم بندازی منو اشکالی نداره ... ميبينی !؟ خيلی حرفه ... هدف اينه ... ديديش ... حالا بدو به قلبت بفهمونی که اينه دنيا!!!