نکاتی...

به نام خدا

هنوز هم با پا گذاشتن در جاهایی که احساس می‏کنی می‏توانی تغییر عظیمی ایجاد کنی و یا پتانسیل تغییر برای عده‏ای باشی و مخصوصاً زمانی که این محل و کارکرد « مذهب » باشد، انسان را به تأمل می‏برد! که آیا مسیر خویش درست است و اگر بر دیگری بود بهتر نبود ؟

و فراموش کردنِ این‏که فرقی ندارد کجا باشی، مهم بودنِ آن چیزی است که بعداً می‏خواهی دیگران را بدان بخوانی؛ و باز اینکه اگر در فُلان‏جا بودم طور دیگری بودم و ناگاه یاد صحبت استاد صفایی حائری بیفتی که گفت زمانی که جمع‏ها و جوها ما را طوری می‏سازند، این ما نیستیم که رشد کرده‏ایم و توهم خودساخته‏ای است (سی دی تعلیم و تربیت اسلامی - نشر لیله القدر) به تکاپو می‏افتی و با خود زمزمه می‏کنی : « هر اصلاحی نقطه‏ی اولش خود انسان است. چناچه خود انسان تربیت نشود نمی‏تواند دیگران را تربیت کند. » (حضرت امام خمینی)

و براستی انسان و اصلاح خویش ... از سرخط‏های فکری مدتی می‏گذرد که چیزی نگاشته نشد، سرفصل اصلی این چند زمان، تقدم و یا تأخر چهارچوبهایی است که فرهنگ پسندیده می‏انگار بر رفتار فرد است. آیا فرد بعد از رسیدن به جایگاهی به رفتاری می‏پردازد یا از ابتدا آن فرهنگ را دارد ؟ عارف، نظم دارد قبل از رسیدن به عرفان و لااقل در مسیر عرفان قرار گرفتن ؟ یا پیش از آن ؟

دلم برای رفتارهای خوبم تنگ شده است! کاش فاصله‏ای بین من و رفتارهایی که می‏توانند بهتر باشد، ایجاد شود ... و این کاش‏ها را دانشجوی انسانیت در مسیر به فعلیت رساندن باید از هوش هیجانی تبعیت کند یا عرفان ؟ نکند همه این بحث‏ها که شَبَه آلودگی در کنارشان می پلکد خطا باشد و راه چیز دیگری ؟

خدایا عرفانمان بخش ... یا نور السموات و الارض.

و از من می‏پرسند از زندگی مشترک؛ می‏گویم دریایی است که پاکی از آن موج می‏زند، زشتی‏هایت عیان می‏شود تا در آینه زیبایی مطهر شوی... فرصتی عظیم برای خودسازی است و تهدید ضعیفی برای دوری از خویشتن... و خدا را نشده است لحظه‏ای شاکر نباشم بابت مسیرها و حرکت‏ها... و همه باید شاکر باشند؛ هرکه فهم بیشتر یافت شکر بیشتر! کاش بدانجا رسم که گویم چگونه شکر تو گویم... و این زمزمه همیشگی‏ام باشد ...

اللهم صل علی محمد و آل محمد

/ 3 نظر / 3 بازدید
میکده

آمین اللهم صل علی محمد و آل محمد

ترنم

بسیار زیبا احساس من این است نظم درآن مسیر عرفانی لحظه لحظه رشد بیشتری می یابد از ابتدا هست اما عمقی تر میشود

صابر

این فرهنگ خود آدمی است که به مقام می رود و شاید مقام فرهنگ ساز باشد اما تا فرهنگ خود آدمی به این حد انعطاف نرسد و تا این فرهنگ در قِبَل مقام زانو نزند آدمی تغیر نمی پذیرد ... از زندگی مشترک گفتی اما چه زندگی ها که آغاز نشده ... ای کاش عشق را زبانی بود