به نام خدا

اتفاقات اخیری که در مورد دوستان نزدیکم افتاد و همچنین بطور خواسته یا ناخواسته درباره خودم، من رو بر این داشت که مطلبی بنویسم. هرچند رویکردم مخاطب محوری نیست در وبلاگ(!) اما الان مجبورم این مطالب رو بنویسم که نصیحتی باشه برای دوستانی که قصد دارن فعالیتهای اجتماعی در آینده داشته باشن.


 

یکی از بزرگترین آفتهای فعالیتهای اجتماعی، حرفهای « خاله زنکی » هست. شاید این خیلی خنده دار باشه، اما چنان قدرت تخریبی در بر داره که حتی بعضی وقتها باعث رنجیده شدن قوی ترین نیروها و از دست رفتن توان مجموعه میشه! مثالهای فوق العاده زیادی از این اتفاقات در طول پنج سال دانشگاهی و فعالیتم در انجمنها، بسیج و کانونهای دانشگاه چه به عنوان عضو عادی، فعال، دبیر و معاونت داشتم!

استعفاهای پر از نیش و کنایه! تا نامه های پر از شعر؛ لحن های ادبی و .....

اما ماجرا واقعاً چی هست ؟ ماجرای اتفاقات « خاله زنکی » که در جمع های مذهبی اتفاقاً بیشتر شکل پیدا میکنه، چند منشاء داره :

1) زمانی که یک عضو احساس می کنه که سایر اعضا باید در جریان اتفاقات خصوصیفرد دیگه و ارتباط غیر متعارفش با عضوی دیگه از اون مجموعه یا کلاً محیط باشن.

2) زمانی که یک عضو نگران حال دوستش می شه که در حال برقراری ارتباطی غیر متعارف با فرد دیگه ای هست.

3) زمانی که یک عضو محض خنده اطلاعات خصوصی از عضو دیگه مطرح می کنه

اما کاش ماجرا به همین جا ختم میشد. فرآیند یک کلاغ چهل کلاغ در اینجا خیلی شدت پیدا می کنه! ناگهان به مدیر اون مجموعه یا مسئول خبر می رسه « خبر دارین فلانی با فلانی بــله !؟ » حالا معنی این بله :

1) یک بار دیده شده که با هم صحبت می کردند - اصلاً نمیدانیم راجع به چی ! ولی داشتند صحبت می کردند

2) در مسیر برگشت دانشگاه با هم دیده شده اند !!!!!

3) فلانی (1) شماره موبایلش رو به فلانی (2) داده که این در عرف ما پذیرفته شده نیست!

4) ...

اما مسئول مربوطه از این « بله » چه چیزی می تونه برداشت کنه ؟ و وظیفه شما به عنوان مسئول در این زمینه چی هست ؟

فرض کنید دوستی میاد به شما می گه می دونی فلانی اینطوریه، شما وظیفتون چی هست ؟ تا حالا فکر کردین بهش ؟ یا تاحالا براتون پیش اومده ؟ بهترین جواب چی هست ؟

واقعیت اینه که همون لحظه شما باید با شدت بسیار زیادی با فرد مقابلتون برخورد کنین حتی اگه دوست صمیمی شما بود... فراموش نکنین که تجسس در امور دیگرانحرام هست، و شنیدن این تجسس هم هرچند به مذاقتون خوش بیاد ولیحرام هست! حرام یعنی چی ؟ حرام یعنی تخریب کننده آبرو!

اما این برخورد شما نباید بعد از شنیدن کل ماوقع باشه! بلکه با شروع شدن اولین کلمات باید این برخورد رو کنین حتی اگر اون فرد رو اصلاً نمی شناسین! توجه کنین؛ حتی اگه اون فرد رو اصلاً نمی شناسین!

اگه این دوستتون این جمله معروف رو به کار برد که : « تو باهاش دوست تری، برو بهش بگو داره اشتباه می کنه » خیلی راحت جواب بدین، اگه واقعاً چیزی دیدی یا احساس کردی، مستقیم به خودش بگو! به من نگو... نمی خوام فکر کنه من دارم تو زندگیش وارد می شم... اگه لازم میدونست خودش بهم می گفت...

اما حالت آخر... فرض کنین شما خودتون رفتاری رو از دوستی یا آشنایی دیدین و نگرانش شدین ... در این حالت چی کار باید کنین ؟

در این حالت خیلی واضح هست! تو یه محیط صمیمی که فقط خودش و خودش باشه باهاش درمیون بذارین ! همین ...

برای برادران و خواهران مذهبی ! : این رفتار خاله زنکی جزئی از گناه کبیره غیبت به حساب می آد...

برای مدیران آینده : اگه روزی یکی از زیرمجموعتون اومد به شما چنین حرفی رو زد که فلانی با فلانی اینطوره و من انتظار ندارم، شک نکنین، باید همونجا به شدت جلوش بایستید وگرنه شرکت شما قطعاً به زمین میخوره.

برای رهبران آینده : مجموعه خودتون رو اینقدر بزرگ کنین تا بفهمن که نباید درگیر چنین مسائل جزئی بشن! بفهمن که مهم نگاه ها و بینش ها هست! تا رفتار ها و کردار ها...

موفق باشید! 

پ.ن : واضح هست این مسئله بیشتر در میان خانم ها رواج داره، اما جدیداً در بین پسرها هم در حال افزایش چشمگیری هست!